13 Nisan 2008 Pazar

HZ.SÜLEYMAN MABEDİNİN, YAPIMINDA CİNLERİN ÇALIŞTIRILMASI ASLINDA SALTANATININ SARSILMIŞ OLMASI HAKKINDA YORUM

MÖ. 970-935 yıllarında babası Davut’dan sonra kral olmuş bir İsrail peygamberidir.İsraili güçlendirmiş, Seba Melikesi Belkıs’ın ona vergi vermek ve onunla görüşmek üzere Filistin’e geldiği Kur’an da anlatılmaktadır.Kendisinin yediyüzü kral kızı, üçyüzü de cariye olmak üzere bin karısı olduğu, Kitab-ı Mukaddes’te anlatılır. Kral Süleyman,dünyanın bütün krallarından daha zengin ve daha bilgili idi.

Süleyman’ın, karılarına din ve ibadet özgürlüğü tanıdığı ve inançlarına göre ibadet edecekleri mabedler yaptırdığı anlaşılır.

Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun öldüğünü, ancak değneğini yiyen bir ağaç kurdu gösterdi.(kurdun yemesiyle değnek çürüyüp de ona dayalı duran Süleyman)yıkılınca onun öldüğü anlaşıldı ki eğer cinler gaybı bilselerdi, o küçük düşürücü azab içinde kalmazlardı.(sebe:58/4 ayet) Hz.Süleyman’ın, değneğine dayanmış dururken öldüğü,ağaç kurdunun değneği çürütmesi sonunda Süleyman’ın yere düşmesiyle öldüğünün anlaşıldığı, fakat öldüğü halde değneğe dayalı vaziyette ayakta durduğu sürece kendisini sağ sanan cinlerin, çalışmağa devam ettikleri anlaşılıyor..Ayetin devamında da cinlerin gaybı bilmedikleri, zira gaybı bilselerdi,Süleyman’ın öldüğünü fark edip,uzun zaman onur kırıcı ağır işlerde çalışmış olmayacakları belirtiliyor.

Ömer Rıza Doğrul’a göre Süleyman’ın dayandığı değnek, onun saltanatıdır. Değneğini kemiren kurtta oğlunun idaresizliği ve zayıflığıdır. Cinler de Süleyman’ın, buyruğu altına aldığı isyancı kabilelerdir. Süleyman’ın ölümünden sonra tahtına oturan oğlu Rehoboam, sefahete ( yani har vurup harman savurmaya) ve zevke daldığından, onun saltanatını kemirdi, çürüttü. Sonunda İsrailoğullarına hizmet eden, boyun eğen kabileler, artık onlara boyun eğmediler. Rehoboam’ın elinde sadece bir kabile kaldı. Onun elinden çıktı,mülkü dağıldı(Tanrı Buyruğu:2/76, Kitab-ı Mukaddes Krallar) Biz, zincirlere vurulu durumda çalışan sanatkar, latif (Ruhsal)cisimlerden ibaret olan cinlerden değil,Hz.Süleymanın tutsağı olan çevre milletlerinden insanlar olduğu kanaatindeyiz.Çünkü latif (ruhsal) cisimler olan şeytanların, zincirlere vurulup yapı işlerinde çalıştırılması garip bir şeydir. Eskiden esirler ayaklarına zincir vurulup çalıştırılırlardı. demekki Süleyman da esirleri, ayaklarına zincir vurdurup yapıcılık, demircilik, dalgıçlık gibi işlerde çalıştırmıştır. Özellikle Kitab-ı Mukaddeste Süleymanın özellikle Lübnanlı çok esirin Süleyman emrinde çalıştırp Mabedi yaptığı anlatılır.

Hz.Süleyman’ın egemenliği altındaki bir bölgede zift yapılan petrol kaynağı görülmüştür. Çıktığı yerde simsiyah olan bu kaynaktan o zaman katran yapılırmış. Hz.Süleyman , o zaman çıkan katranı sanayide kullanmıştır. Akla uygun olanda budur. Kaynak: Kur’an da Peygamberler Tarihi,Dr.S.Ateş.

1 yorum:

  1. Hello. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations :-). I will add in my blogroll =). If possible gives a last there on my blog, it is about the Wireless, I hope you enjoy. The address is http://wireless-brasil.blogspot.com. A hug.

    YanıtlaSil