26 Nisan 2009 Pazar

Kıptilerin (çingenelerin) Dili

Allah’ın emri her milletin çingenesi vardır. Bunlar yaşadıkları ülkenin dilini konuşurlar. Bu kavim Mısır’da Fravun, Hz.Musa ile harp eder. Bu yer Tih sahrası (Mısır la Süveyş denizidir)nda Klobder boğazının girdabında Fravun 600 bin askeri ve her çeşit silahlarıyla boğulur. Bu sıcak savaşta bulunmayıp kurtulan Fravun kavmi Hz.Musa’nın bedduasıyla Mısır’da duramayıp çeşitli ülkelere dağılırlar. Açlık ve yokluk içinde mendeburlar vatansız kalıp dağlarda ve bellerde yaşamaya başlarlar. Şehirden şehre kapkaççılık yaparak gezerler.
Çingene kavmin Mısır’da iken fravun olan Melik Velid bin Dufa zamanında zengindiler her biri birer Karun malına sahipti. Mısır’da çok çingene askeri vardır. Diyarbakır Amelika kavminden Ebu Kabuş Kayhun adlı padişah Mısır arazisini almak için harp eder. Yüz binlerce çingene kavmi öldürülür. Kılıçtan kurtulanlar Rum diyarına göç eder. Onun için Rum diyarında çingene çoktur.Tekrar Hz. Yusuf’un veziri olduğu Melik Reyan’dı. Bu kralın torunu Madonos bütün çingeneleri öldürttü.Yüz binlercesi de vilayet vilayet kaçtılar.Hz.Musa zamanında Mısır’ın Fravunu Velid bin Musab ‘dır. Bu kişi Mezapotamya nın Musul şehrinden çıkmış. Bu kral yani Fravun Amelika kavmindendir. Bu kavim Diyarbakır şehrizor, Musul ve Nusaybin’den çıkmıştır.Bu söylenti doğrudur. Bazı kaynaklara göre Hz. Musa’nın Fravunu Musab, tanrılık iddiasında bulundu. Cihanda ne kadar Çingene varsa hepsine hediyeler verip etrafına topladı. Hz.Musa zamanında Fravun kavmi iki kola ayrılır. Bir kolu Klobder boğazında boğulmuştu. Kurtulanları Rum diyarına kaçtı.Bir kolu da tarafsız olan Kıpti kavmidir.Hz. Musa onlardan Allah’a şikayetçi olmayıp dualar yaptı.Halen Mısır’da yaşıyan ve sevilen bir kavimdir. Her hanedanda birer kıptı vardır ve okur yazarlardır. Son derece dürüst keferlerdir. Çok güzel yazı yazarlar. Hz. İdris ile beraber olayları yazarlar, çalışkan ve gayretli kişilerdir. Halen İncil, Zebur ve Furkan okurlar. Ama Tevrat okumazlar.
Hz. Ömer zamanında Amr ibnul As hazretleri kumandasında Mısır zaptedildi. Kıpti Meliki Mukarras Müslümanlara yardım etti. İslamları çok severler. Ama kendileri Hıristiyandır.
Hepsi siyah ferace giyip, başlarına beyaz mavili alaca sarık sararlar. Gösterişli elbiseler giyerler. Irz sahibi kefere kıptilerdir. Kıpti Melik Tutıs, Hz. İbrahim’e iman edip ona bir kıpti kızı hediye gönderir. Adı Hacer’dir. Hz. İsmail’in anası Kıpti, Hacer anamız aynı zamanda cariyedir ve İsmail ondan doğmadır. Hz. Muhammed (sav)in duasını alan kıptiler Mısır’da huzurlu yaşadılar. Hz. Musa’nın bedduasını alan Rumda ki kıptiler yani çingeneler hor, hakir, alçak, fakir ve yoksul yaşayıp, ölülerinden bile vergi alındı. Bunlar Fravun askeri. Allah bunlar hakkında ayet gönderdi. Gerçekten cebbarlı, hırsız, nursuz, dinsiz, mezhepsiz, Müslüman şeklinde, kefere bile olmayan kimselerdir. Bu Fravun kavmin binlerce kötü sözü vardır. Gece gündüz birbirleriyle kavga edip küfür ve kötü sözler ederler. Bir kırmızı altın için birbirini öldürürler. Ama Mısır’da ki Kıptilerin ağzından kötü söz çıkmaz. Anadolu’nun Balat şehri çingeneleri ve Rumeli’nin kıptilerinin yanında onlar yüz suyudur. Bu kıpti kavimlerinin on iki çeşit dilleri var.


Kaynak:EVLİYA Çelebi Seyahatnamesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder